Wejdź w przyszłość przez nasze drzwi!

Żywice cienkowarstwowe

Oferujemy najwyższej jakości żywice epoksydowe i poliuretanowe, barwione oraz transparentne do różnorodnych zastosowań. Posadzki wykonane na bazie naszych żywic stanowią trwałe, praktyczne i estetyczne zabezpieczenie powierzchni betonowych we wszelkiego rodzaju obiektach. Charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi, dużą odpornością chemiczną i mechaniczną. Żywice poliuretanowe są dodatkowo również w pełni odporne na UV.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje podłóg – cienkowarstwowe żywice epoksydowe (potocznie zwane „malowankami”), które wykonywane są przy użyciu wałka oraz wylewane żywice epoksydowe lub poliuretanowe. Epoksydowe są tańsze, jednak ich wadą jest to, że są twarde, a więc bardziej podatne na zarysowania, nie są też odporne na działanie światła i po upływie czasu zaczynają zmieniać kolor (białe zaczynają żółknąć). Żywica poliuretanowa jest dużo droższa, jednak powierzchnia może być zarówno matowa, jak i połyskliwa. Są one też odporne na działanie promieni słonecznych i mniej podatne na zarysowania.


Standardowa posadzka żywiczna pracuje dobrze, gdy wilgotność betonu, na którym została ułożona, nie przekracza 4% – beton musi być suchy, co ma miejsce mniej więcej po 4-6 tygodniach dojrzewania w dobrych warunkach.
Również gładkość powierzchni betonu na którym będzie wylewana żywica powinna być taka, jak oczekiwana docelowa równość posadzki. Mimo, że aplikacja żywicy w większości przypadków przypomina układanie mineralnej wylewki samopoziomującej, powierzchnię należy dokładnie oczyścić, wyrównać, odpylić i zaimpregnować, co zapewni odpowiednią przyczepność preparatu, a także ograniczy jego zużycie.

Temperatura podłoża i powietrza też są niezwykle ważne przy aplikacji żywic syntetycznych.W niskich  temperaturach żywice mają wysoką lepkość i nie chcą się rozlewać po powierzchni podłoża i odpowietrzać, przez co bardzo cierpi estetyka wykonywanej podłogi. W wysokich temperaturach wzrasta natomiast tempo wiązania materiału i często dochodzi do sytuacji, gdy żywica się żeluje.
Po pewnym czasie powierzchnia żywiczna traci połysk, dlatego też musi być co kilka lat polerowana.

Ciekawym rozwiązaniem jest też żywica transparentna, która może być użyta do zalewania różnych elementów w celu ich ochrony, jednocześnie ich nie zakrywając – ma to znaczenie np. w obiektach zabytkowych.